Żegocina 378

32-731 Żegocina
email: cksit@zegocina.pl

Telefon  14 613 20 35

Najważniejsze wydarzenia

W dniach 21 i 22 kwietnia 2018 r. na terenie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, odbyła się XXI Małopolska Giełda Agroturystyczna. Jej organizatorami byli: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Małopolska Izba Rolnicza, Centrum Doradztwa Rolniczego o/Kraków, Stowarzyszenie „Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne” oraz Góralskie Stowarzyszenie Agroturystyczne. W tym samym czasie odbywały się także VII Targi Ogrodnicze. Celem organizatorów było promowanie turystyki wiejskiej, a także przedstawienie atrakcyjnej oferty wypoczynku na polskiej wsi. Podczas giełdy można było poznać ofert gospodarstw agroturystycznych oraz ośrodków wypoczynkowych. Można było również zobaczyć wystawy rękodzieła ludowego, występy zespołów i kapel regionalnych oraz zdegustować   potrawy regionalne.

Podczas Giełdy, gminę Żegocina reprezentowali przedstawiciele: Koła Gospodyń w Rozdzielu, Klubu Seniora ,,Żegotka” w Żegocinie, Stowarzyszenie z ,,Nurtem Sanki” oraz pracownicy Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie.

Po raz pierwszy w ramach Giełdy wręczono nagrody Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach dwóch konkursów. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody z rąk przedstawicielki Ministerstwa Pani Katarzyny Orzechowskiej:

  • Konkurs na „Stoisko Oferty Turystyki Wiejskiej XXI Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej”:
    I miejsce z nagrodą w wysokości 3 000 zł otrzymało: Gospodarstwo Teresy i Bronisława Gierczaków z Grabiny.
    II miejsce z nagrodą w wysokości 2 000 zł otrzymało: Gospodarstwo Sadowniczo-Agroturystyczne „Wiśniowy Gaj” w Kobyłczynie, prowadzone przez Panią Irenę Szewczyk.
  • Konkurs na „Stanowisko Dziedzictwo Kulinarne Polskiej Wsi XXI Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej”:
    I miejsce z nagrodą w wysokości 3 000 zł otrzymało: Koło Gospodyń Wiejskich Pierzchów.
    II miejsce z nagrodą w wysokości 2 000 zł otrzymało: Stowarzyszenie „Z nurtem Sanki”.
    III miejsce z nagrodą w wysokości 1 000 zł otrzymała: „Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach”.

W drugim dniu wręczono Nagrodę Rektora UR w konkursie na „Najsympatyczniejszego Wystawcę”. Laureatem tegorocznej edycji została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Stalowej Woli.

Organizator: Forum Gmin Beskidu Wyspowego

1 maja 2018 – VII Tour Mszana Dolna – trekking dla odważnych
Schronisko „Baza Lubogoszcz” /zbiórka godz.5.00/ - szlak czarny i czerwony Lubogoszcz – szlak zielony Mszana Dolna – szlak czarny Adamczykowa – Potaczkowa – bez szlaku Raba Niżna – szlak zielony i czerwony Luboń Wielki – szlak czerwony i zielony Mała Góra – Szczebel – szlak czarny Mszana Dolna – Schronisko „Baza Lubogoszcz”

4 maja 2018 – V Rajd dla dzieci i młodzieży „Beskidzkie Wyspy” – Kamionna|
12-13 maja 2018 – Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku
3 czerwca 2018 – Urbania Góra
Tokarnia /zbiórka k/ Urzędu Gminy godz. 9.00/ - szlak czarny Kalwaria Tokarska – Urbania Góra – szlak czarny – Zembalowa Góra – szlak żółty – Lubień kościół

10 czerwca 2018 – Lubogoszcz   
Mszana Dolna /zbiórka Park Miejski godz.8.00/ – szlak czerwony Lubogoszcz – szlak czerwony i czarny Schronisko „Baza Lubogoszcz” – bez szlaku Mszana Dolna

17 czerwca 2018 – Śnieżnica
Kasina Wielka / zbiórka Dworzec PKP godz.8.00/ – szlak niebieski Śnieżnica – szlak zielony Dobra

17 czerwca 2018Stacja Kolejowa w Dobrej – VI Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej
24 czerwca 2018 – Jasień
Szczawa Białe /zbiórka przystanek PKS godz.9.00/ – szlak żółty Kutrzyca – szlak żółty Jasień – szlak żółty Lubomierz Rzeki

24 czerwca - 26 sierpnia 2018 – VI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”
24 czerwca  Tokarnia
30 czerwca Dobra / Park przy Urzędzie Gminy /
1 lipca Żegocina / Plac przy GS /
8 lipca Tenczyn / plac przy Stadionie Sportowym /
15 lipca Wiśniowa / plac przy Gminnym Ośrodku Sportu i Kultury /
22 lipca Słopnice / plac przy Urzędzie Gminy /
28 lipca Kamienica / Plac Saturn /
29 lipca Rabka-Zdrój / amfiteatr /
5 sierpnia  Siekierczyna  

15 sierpnia Przyszowa / boisko sportowe /
26 sierpnia Limanowa / Park Miejski /

Program ramowy Festiwalu:
 - godz.17.00 – 22.00 - koncerty zespołów regionalnych, kapel, chórów, orkiestr, zespołów muzycznych, wystawy rękodzieła artystycznego, kiermasze produktów regionalnych, konkursy, zabawa taneczna.Na Festiwalu zostanie zaprezentowany folklor, tradycje, muzyka, tańce, wyroby i produkty regionalne, konkurs na potrawę i produkt regionalny  pięciu grup etnicznych zamieszkujących Beskid Wyspowy Białych Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan.

1 lipca 2018 – Modyń
Łącko /zbiórka k/ kościoła godz.8.00/ - szlak żółty – Modyń – szlak niebieski Młyńczyska

7 lipca 2018 – Luboń Wielki (sobota wędrówka nocna)
Rabka-Zaryte /zbiórka Ośrodek SKI Polczakówka godz.21.00/ - szlak zielony Luboń Wielki – szlak zielony Rabka-Zaryte  

8 lipca 2018 - Grodzisko
Raciechowice /zbiórka k/ Urzędu Gminy godz.9.00/ - szlak czarny i niebieski Grodzisko – szlak niebieski i zielony Wiśniowa  

14 lipca 2018 – Korab (sobota wędrówka nocna)
Laskowa /zbiórka k/ kościoła godz.21.00/ – szlak czarny Korab – szlak czarny Laskowa

15 lipca 2018 – Jaworz 
Pisarzowa /zbiórka k/ dworca PKP godz.9.00/ – szlak zielony Sałasz – szlak niebieski Jaworz – szlak niebieski Babia Góra – Skrzętla Rojówka - szlak żółty Męcina

21 lipca 2018 – Ćwilin (sobota wędrówka nocna)
Wilczyce /zbiórka Osiedle Pietrzki godz.21.00/ – szlak pielgrzyma Ćwilin – szlak pielgrzyma Wilczyce

22 lipca 2018 – Łopusze Wschodnie
Żegocina /zbiórka k/ Urzędu Gminy godz.9.00/ – szlak zielony Łopusze Zachodnie – szlak niebieski Łopusze Wschodnie – szlak niebieski Rozdziele

29 lipca 2018 – Kostrza
Jodłownik /zbiórka k/ Urzędu Gminy godz.9.00/ – szlak zielony Kostrza – szlak zielony Tymbark

5 sierpnia 2018 – Szczebel
Tenczyn /zbiórka przy szkole godz.9.00/ inauguracja nowego szlaku – Szczebel – szlak czarny Lubień

12 sierpnia 2018 – Łopień 
Dobra /zbiórka k/ Urzędu Gminy godz.9.00/ – szlak zielony Łopień – szlak czarny Tymbark   

15 sierpnia 2018 – Potaczkowa
Niedźwiedź /zbiórka k/Urzędu Gminy godz.9.00/ – szlak zielony – Potaczkowa – szlak czarny Adamczykowa – Mszana Dolna  

19 sierpnia 2018 – Łyżka 
Przyszowa /zbiórka k/ kościoła godz.9.00/ – szlak czarny  Łyżka – szlak zielony Siekierczyna

26 sierpnia  2018 – Mogielica
zbiórka Przełęcz pod Ostrą /godz.8.00/ – szlak zielony Cichoń – szlak zielony Przełęcz Słopnicka – szlak zielony Mogielica – szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK – Słopnice

2 września 2018 - Patryja
Lubień /zbiórka godz.8.00 przy boisku Zarąbki / szlak żółty – Kamionka – szlak żółty Patryja –szlak żółty Łysina – Sucha Polana -szlak zielony Kudłacze – szlak czarny Pcim

9 września 2018 – Miejska Góra
Limanowa /zbiórka Rynek godz.9.00/ – szlak niebieski i żółty Miejska Góra – szlak niebieski Łysa Góra – Sałasz Zachodni – szlak zielony Groń – Dzielec – Łososina Górna

16 września 2018 – VIII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” Dobra / Park Małachowskich /

Wyjście na trasę o godz. 9.00 (za wyjątkiem Touru Mszana Dolna wyjście godz. 5.00, Lubonia Wielkiego, Korabu i Ćwilina wyjścia nocne o godz. 21.00 oraz Lubogoszczy, Śnieżnicy, Modyni, Mogielicy i Patryji /Sucha Dolina / o godz. 8.00) bez względu na pogodę, na szczycie Msza Św. Polowa, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówkach na własną odpowiedzialność.     

Szczegóły na stronie: www.odkryjbeskidwyspowy.pl  i  www.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy

Godz. 9.00 - Wyjście na trasę pod opieką przewodników z miejsca zbiórki

Godz. 11.00 - Przywitanie gości przez gospodarza Gminy
  - Msza Św. Polowa
  - Występy kapeli, zespołów regionalnych i muzycznych
  - Pokazy ratownictwa w górach GOPR, Straż Pożarna
  - Ciekawostki, anegdoty i historia o Beskidzie Wyspowym – przewodnicy PTTK
  - Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, Gminie i PTTK
 - Wybór Najmilszej, Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego Uczestnika, z Najdalszego Zakątka Polski i świata, Rodzinne Odkrywanie
 - Wspólny grill i regionalne potrawy
 - Zbiorowa fotografia

Godz. 15.00  - Wyjście na trasę
Godz. 16.00-17.00 - Zakończenie i powrót do miejsca zbiórki 

1 maja 2018 – Tour Mszana Dolna – organizator Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej
4 maja 2018 – V Rajd dla dzieci i młodzieży „Beskidzkie Wyspy” – Kamionna – organizator Gmina Żegocina i Gmina Laskowa
12-13 maja 2018 – Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku – organizator Gmina Łącko
3 czerwca 2018 – Urbania Góra – organizator Gmina Tokarnia
10 czerwca 2018 – Lubogoszcz – organizator Miasto Mszana Dolna
17 czerwca  2018 – Śnieżnica – organizator Gmina Mszana Dolna
17 czerwca 2018 – Stacja Kolejowa w Dobrej – VI Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej - organizator Gmina Dobra
24 czerwca 2018 – Jasień – Gmina Kamienica

24 czerwca - 26 sierpnia 2018 – VI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

24 czerwca  Tokarnia - organizator Gmina Tokarnia
30 czerwca Dobra / Park przy Urzędzie Gminy / - organizator Gmina Dobra
1 lipca Żegocina / Plac przy GS / - organizator Gmina Żegocina
8 lipca Tenczyn / plac przy Stadionie Sportowym / - organizator Gmina Lubień
15 lipca Wiśniowa / plac przy Gminnym Ośrodku Sportu i Kultury /-organizator Gmina Wiśniowa
22 lipca Słopnice / plac przy Urzędzie Gminy / - organizator Gmina Słopnice
28 lipca Kamienica / Plac Saturn / - organizator Gmina Kamienica
29 lipca Rabka-Zdrój / amfiteatr / - organizator Gmina Rabka-Zdrój
5 sierpnia Siekierczyna - organizator Gmina Limanowa
15 sierpnia Przyszowa / boisko sportowe / - organizator Gmina Łukowica
26 sierpnia Limanowa / Park Miejski / - organizator Miasto Limanowa

1 lipca 2018 – Modyń - organizator Gmina Łącko
7 lipca 2018 – Luboń Wielki /wędrówka nocna/ - organizator Miasto Rabka-Zdrój
8 lipca 2018 – Grodzisko - organizator Gmina Raciechowice i Wiśniowa
14 lipca 2018 – Korab /wędrówka nocna/ - organizator Gmina Laskowa
15 lipca 2018 – Jaworz – organizator Gmina Limanowa
21 lipca 2018 – Ćwilin /wędrówka nocna/ - organizator Gmina Dobra
22 lipca 2018 – Łopusze Wschodnie - organizator Gmina Żegocina
29 lipca 2018 - Kostrza - organizator Gmina Jodłownik
5 sierpnia 2018 – Szczebel - organizator Gmina Lubień
12 sierpnia 2018 – Łopień - organizator Gmina Tymbark i Gmina Dobra
15 sierpnia 2018 - Potaczkowa - organizator Gmina Niedźwiedź
19 sierpnia 2018 – Łyżka - organizator Gmina Łukowica
26 sierpnia  2018 – Mogielica - organizator Gmina Słopnice
2 września 2018 – Patryja / Sucha Polana/ - organizator Gmina Pcim
9 września 2018 – Miejska Góra - organizator Miasto Limanowa
16 września 2018 – VIII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” Dobra - organizator Gmina Dobra

Wyjście na trasę o godz. 9.00 (za wyjątkiem Touru Mszana Dolna wyjście godz. 5.00, Lubonia Wielkiego, Korabu i Ćwilina wyjścia nocne o godz. 21.00 oraz Lubogoszczy, Śnieżnicy, Modyni , Mogielicy, Patryji/Sucha Dolina/  o godz. 8.00) bez względu na pogodę, na szczycie Msza Św. Polowa, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówkach na własną odpowiedzialność.     

Szczegóły na stronie: www.odkryjbeskidwyspowy.pl  i  www.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy

organizator: Forum Gmin Beskidu Wyspowego 

KAMIONNA  801 m npm

www.odkryjbeskidwyspowy.pl

www.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy 

Organizator: Gmina Laskowa, Gmina Żegocina

Godz.8.30  - Wyjście na trasę pod opieką przewodnika

Do wyboru trasy :
1/ szlak czarny i niebieski z Laskowej k.kościoła (2 godziny)
2/ szlak żółty z Żegociny k.Urzędu Gminy (1,5 godziny)
3/ szlak żółty z Pasierbca k.kościoła (2 godziny)

Godz. 11.00 – 13.30  - Spotkanie uczestników Rajdu na szczycie Kamionnej - występy, konkursy, posiłek, pamiątkowe odznaki i stemple

Godz. 13.30 – powrót i zakończenie rajdu


Zgłoszenia grup oraz ilości uczestników należy przesłać do 25 kwietnia 2018 roku na adres:
 

Gminny Ośrodek Kultury w Laskowej
Dyrektor Zdzisław Pajor
Tel  661442221
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie
Dyrektor Mieczysław Kędra
Tel 606884322
e-mail :Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.