Żegocina 378

32-731 Żegocina
email: cksit@interia.pl

Telefon  14 613 20 35

  P1000363 Najlepiej się dzieje, gdy wymiana orkiestrowych pokoleń następuje w trakcie czynnego życia orkiestry. Doświadczeni, starsi muzycy przyjmują do swego grona młodzież, uczą, wychowują, służą wiedzą, kunsztem i przykładem. Nie zawsze jest to możliwe…
W Żegocinie w latach 70-tych, 80-tych za przyczyną zasłużonego społecznego działacza, prezesa Gminnej Spółdzielni śp. Franciszka Waligóry oraz ówczesnego Naczelnika Gminy Leopolda Grabowskiego przez wiele lat działała orkiestra z kapelmistrzami na czele: Bolesławem Chodorowskim – doświadczonym muzykiem z Bochni, a  później  Stanisławem  Maurerem - miejscowym nauczyciel wychowania muzycznego. Potem nastąpiła wieloletnia cisza i ”posucha”….

   Dopiero w 1998 roku z inicjatywy Jerzego  Błoniaża  Wójta Gminy Żegocina i Mieczysława Kędry dyrektora nowo utworzonego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie postanowiono tradycję żegocińskich „dęciaków” wskrzesić. Nie reaktywować, ale stworzyć zespół od nowa, od podstaw, od nauki dzieci i młodzieży. W bardzo trudnych warunkach lokalowych tzw.”Kółka ” pierwszy nauczyciel-kapelmistrz Marian Wrona, emerytowany dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Limanowej rozpoczął naukę gry na instrumentach dętych i pierwsze ”kroki” zespołowego muzykowania. Przez dwa lata pracy udało się stworzyć 19 osobowy zespół, (w tym 14 uczniów), który próbował uświetniać swoją grą uroczystości kościelne i gminne.

   Pod koniec 2001 roku pojawia się na niecały rok nowy, młody, zaledwie 22 letni kapelmistrz-adept, trębacz orkiestry Kopalni Soli z Bochni Arkadiusz Cabak. Niestety ”zabiera” go wojsko a później policja. Nic więc nie pozostało innego grającemu od czasu do czasu z orkiestrą Mieczysławowi Kędrze – dyr. CKSiT w Żegocinie jak wziąć orkiestrę we własne ręce, nie tylko grać na trąbce….

  P1000366 I tak pozostało do chwili obecnej. Ale nie kapelmistrzowie najważniejsi….. Muzycy i ci starsi i ci młodsi i te najmniejsze „szkraby” które dwa razy w tygodniu dźwigają do Żegociny mniej lub więcej ciężkie instrumenty i futerały. A jak ciężko wydmuchać pierwsze tony… A ile nauki i ćwiczenia… ile prób… Później też nie lekko, grając w marszu pod górę lub na estradzie plenerowej w słońcu… To się musi chcieć i lubić robić, tu się po prostu musi być miłośnikiem muzyki… Takich właśnie mamy ludzi w orkiestrze. Liczymy obecnie 28 osób grających i 9 uczących się.

   Gramy muzykę różnorodną: marszową, kościelną, pieśni, hymny, muzykę klasyczną oraz muzykę rozrywkową. Po raz pierwszy pokusiliśmy się zarejestrować naszą muzykę na płycie CD. Nagranie zostało zrealizowane na scenie Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie w czasie prób. Nagranie jest tzw. „live” realizowane jednośladowo na własnym sprzęcie CKSiT w Żegocinie. Mamy świadomość wielu jeszcze niedoskonałości ale niech to będzie pamiątka, dokument i  nowe doświadczenie młodych muzyków.

   W nagraniach udział wzięli: klarneciści; Leszek Bury, Piotr Piech, Damian Majerski ,Paweł Tokarz, Bartłomiej Adamczyk, korneciści(trębacze):Kazimierz Piech, Tomasz Waligóra, Sławomir Gąsiorek, Dominik Majerski, Jacek Tokarz, Mieczysław Kędra, saksofony: Łukasz Kępa, Dominik Gąsiorek, Mieszko Bury, tenory/barytony : Robert Odroniec, Marcin Kukla, Grzegorz Jędrzejek, puzony: Jerzy Grabiarz, Michał Juszczyk, althorny : Piotr Stańdo, Marcin Waligóra, basy: Marcin Mróz, Jakub Kmiecik, Mateusz Jędrzejek,  perkusja: Stanisław Guzik.

Dyrekcja: Mieczysław Kędra