Żegocina 378

32-731 Żegocina
email: cksit@zegocina.pl

Telefon  14 613 20 35

Artykuły

KM

   P7053911Celem Festiwalu ,,Beskidzkie Rytmy i Smaki” w Beskidzie Wyspowym  jest m. in. prezentacja bogatej kultury, tradycji, zwyczajów, regionalnych smaków, zespołów folklorystycznych i twórczości ludowej górali z regionu Beskidu Wyspowego a także prezentacja zespołów z Gmin Partnerskich. Pomysłodawcą tej akcji jest Pan Czesław Szynalik i Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Impreza ta co roku w gminie Żegocina organizowana jest na placu G.S. a przy niesprzyjających warunkach pogodowych, jest przeniesiona do budynku CKSiT w Żegocinie.

 IV Festiwal ,,Beskidzkie Rytmy i Smaki” w Beskidzie Wyspowym

    Tegoroczna IV edycja  Festiwalu ,,Beskidzkie Rytmy i Smaki w Beskidzie Wyspowym”, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, odbyła się w budynku CKSiT w Żegocinie w dniu 3 lipca 2016 r. Była to jedna z imprez plenerowych, organizowanych w ramach akcji ,,Odkryj Beskid Wyspowy”, która promuje kulturę, tradycję, regionalną kuchnię, zespoły folklorystyczne i twórczość ludową.

W tym roku jako pierwsi na scenie, zaprezentowały się: Tańczące Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Żegocinie oraz z Oddziału Przedszkolnego z Bytomska, których publiczność za piękny występ, nagrodziła gromkimi brawami. W dalszej części imprezy można było obejrzeć występ Kapeli Młodzieżowej CKSiT w Żegocinie i Dziecięcej Grupy Tanecznej działającej przy CKSiT w Żegocinie. Potem  wystąpił Zespół  Śpiewaczy ,,MELODIA” Klubu Seniora w Żegocinie, wykonując kilka znanych i mniej znanych utworów.
Na podsumowanie występów, grup reprezentujących naszą gminę, zaprezentowała się  Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT  w Żegocinie. Gościem specjalnym Festiwalu  był zespół muzyki etnicznej Karpat i Galicji ,,HUDACY” oraz zespół wokalno instrumentalny ,,CONFESIO” z Limanowej. Na zakończenie wieczoru, odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Music Team ,,REMO” i disco MAXXXYMALNY TEAM”.

    Podczas Festiwalu nie zabrakło również beskidzkich smaków, które serwowały koła gospodyń wiejskich z naszej gminy oraz prywatne firmy spożywcze. Każdy z uczestników imprezy mógł skosztować tradycyjnych potraw m. in. : chleba wiejskiego ze smalcem, pasztecików z mięsem i grzybami, ciast drożdżowych, serników, jabłeczników, itp.  Można było także podziwiać, stoiska z rękodziełem, które prezentowali seniorzy z Klubu Seniora "Żegota", malarka pani Teresa Mrugacz oraz zabawki z drewna firmy "Jasio" Jana Tyndla z Łąkty Górnej.