Żegocina 378

32-731 Żegocina
email: cksit@zegocina.pl

Telefon  14 613 20 35

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej po raz kolejny organizują XXII Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku", który odbędzie się w dniach 8 - 9 listopada 2019 roku. Do udziału w tym wydarzeniu, organizatorzy zapraszają grupy uczniów szkół podstawowych z terenu województwa małopolskiego. 

Organizowana od 1998 roku impreza turystyczna, od samego początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie, nauczyciele i przewodnicy, wędrując szlakiem cmentarzy I Wojny Światowej oddają hołd żołnierzom poległym w okolicy Limanowej, Laskowej i Żegociny. Rajd jest także okazją do poszerzenia wiedzy historycznej i geograficznej o naszym regionie. Uczestnicy wydarzenia, oprócz wędrowania przygotowują także wieńce, które w drugim dniu Rajdu składane są przez delegacje drużyn na cmentarzu nr 357 na Jastrząbce, podczas uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. 

Organizatorzy zachęcają uczniów i nauczycieli do udziału w Rajdzie. Termin zgłoszeń upływa 25 października br.

Dokumenty do pobrania TUTAJ.

 

Już w najbliższą niedzielę 30 czerwca na placu GS w Żegocinie odbędzie się VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie rytmy i smaki". 


W programie: 

15.00 – Inscenizacja "Rzepki" w wykonaniu rodziców przedszkolaków z Żegociny

15.30 – Otwarcie Festiwalu

16.00 – Występy "Roztańczone przedszkolaki"

17.00 – Występ kapeli "Zwyrni" na ludowo

18.00 – Występ Orkiestry Dętej CKSiT w Żegocinie

19.00 – Koncert kapeli "Zwyrni"

20.00 – Dyskoteka 

21.00 – Zakończenie Festiwalu

ATRAKCJE TOWARZYSZĄCE: animatorki dla dzieci, zamek dmuchany, kule wodne, stoisko z zabawkami, degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Zapraszamy!

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany każdego roku w połowie września. Jego ideą jest promocja ekologicznych form poruszania się, takich jak: środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy. W związku z tym, Wójt Gminy Żegocina oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie zorganizowało w tygodniu 16 – 22 września szereg wydarzeń propagujących takie właśnie formy mobilności.

Inauguracją akcji było spotkanie dzieci z st. sierż. Dominika Dąbrowska-Bigas, która w sali CKSiT opowiedziała o bezpiecznym poruszaniu się na rowerach i przechodzeniu przez pasy, a także pozwoliła zasiąść w radiowozie policyjnym. Odwiedziła także dzieci z Klubu Malucha „U Ani” w Łąkcie Górnej.

W kolejnych dniach, do działań włączyły się świetlice wiejskie i przedszkola, w których organizowano pikniki edukacyjne oraz szkoły, gdzie uczniowie wzięli udział w ankiecie na temat ekologicznych form transportu.
W czwartek, w myśl hasła „Do szkoły i pracy rowerem”, wielu uczniów oraz pracowników żegocińskich instytucji poruszało się tym właśnie środkiem lokomocji.

Zwieńczeniem Europejskego Tygodnia Zrównoważonego Transportu był sobotni Rajd Rowerowy „Ósemka pod Patrią”. Amatorzy jazdy na rowerze, pod przewodnictwem między innymi pana Jarosława Orła wybrali się na trasę wytyczoną przez Pana Sławomira Dudzica i pana Olgierda Rośka. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, podziwiając leśne widoki i zażywając świeżego powietrza. Finalnie dotarli do kamieniołomu w Żegocinie, gdzie wspólnie upiekli kiełbaski, po czym został rozstrzygnięty konkurs na najstarszego, najmłodszego i najbardziej wytrwałego uczestnika Rajdu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pomoc w organizacji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz tym, którzy przyłączyli się do nas w propagowaniu ekologicznych form mobilności.

Wideorelacja z rajdu rowerowego 21.09.2019 - KLIKNIJ I OBEJRZYJ!