Żegocina 378

32-731 Żegocina
email: cksit@interia.pl

Telefon  14 613 20 35

Instruktor: Anna Zelek

Godziny otwarcia:
Wtorek       16.00 – 20.00
Czwartek   16.00 – 20.00
Piątek         16.00 – 21.00

Proponowane zajęcia:

  • Tenis stołowy,
  • Bilard,
  • Zajęcia plastyczne,
  • Gry stolikowe, piłkarzyki,
  • Zajęcia kulinarne,
  • Zajęcia muzyczno – taneczne

Wszystkich małych i dużych, młodych i starszych, którzy lubią się poruszać, zapraszamy do ćwiczeń w rytm muzyki.
Pierwsza lekcja pokazowa gratis!!! Zapraszamy! 

 6 stycznia 2018r., w sobotę, Świetlica Wiejska w Rozdzielu zaprosiła wszystkich, którzy lubią śpiewać na Wspólne Wielopokoleniowe Kolędowanie. Spotkaniu przyświecało hasło "Wstań z kanapy - przyjdź z nami kolędować”!.
    To spontaniczne spotkanie, rozpoczęto jasełkami w wykonaniu uczniów klasy I Szkoły Podstawowej w Rozdzielu. Teksty przedstawienia przeplatane były kolędami i pastorałkami śpiewanymi przez chórek starszych dzieci i młodzieży szkolnej. Mali aktorzy zrobili na wszystkich duże wrażenie.
   Wspólne chwile uświetniła również rozdzielska kapela, która z licznie zgromadzoną  widownią śpiewała znane kolędy i pastorałki, przygrywając na różnych instrumentach. Na koniec swojego występu życzyli wszystkim sto lat!
    Kolędowanie trwało do późnego wieczoru, dzieci bawiły się w rytmach różnych piosenek. Na parkiecie nie zabrakło również starszych. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli częstować się różnymi smakołykami, degustować tradycyjne przekąski przygotowane przez rozdzielskie gospodynie.

Każdy mały, czy też duży odwiedzający  świetlicę, znajdzie w niej ,,coś”, co go interesuje i wspólnie z innymi może miło i pożytecznie spędzić wolny czas.

Rozdzielska młodzież i dzieci często gromadzą się również w świetlicy w celu przygotowania programów związanych z różnymi uroczystościami środowiskowymi.

26 czerwca 2017r. (poniedziałek), piętnastoosobowa grupa, zgodnie z wakacyjnymi planami, udała się pieszo do Pasierbca.  Wśród uczestników były dzieci, młodzież i dorośli. Wyruszono o godz. 8.00 spod Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu. Pogoda dopisała i humor też.  O godzinie  10.30, po kilku postojach,  grupa dotarła już na miejsce, a  o 11. 00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, wzięła udział we Mszy św.

Potem był odpoczynek i czas wolny. Gdy wszyscy zregenerowali swoje siły, powrócono autokarem  do Rozdziela. Każdy z uczestników tej wyprawy czeka na kolejną wędrówkę po naszych pięknych okolicach.

Dzieci i młodzież bardzo chętnie biorą udział w różnych zajęciach zorganizowanych. Jednymi  z nich są:  zajęcia muzyczno-taneczne lub plastyczno-techniczne.
Podczas tych  dzieci rozwijają swoje  zdolności manualne, estetyczne, taneczno-rytmiczne; kształtują wrażliwość na piękno. Niejednokrotnie charakter świetlicy tworzą dzieci i młodzież, które przychodząc, sugerują czego oczekują i jakie są ich potrzeby.

Dzieci i młodzież uczęszczająca do świetlicy oprócz zajęć zorganizowanych może korzystać według własnej inwencji  z gier oraz sprzętu świetlicowego.

Bardzo dużym zainteresowaniem w świetlicy cieszą się piesze wycieczki po okolicy. Są tanią i wspaniałą formą wypoczynku oraz receptą na zagospodarowanie wolnego czasu dzieci i młodzieży.

W związku z organizacją różnych imprez i uroczystości, niejednokrotnie w świetlicy odbywały się spotkania organizacyjne z mieszkańcami wsi.

 

Świetlica Wiejska w Rozdzielu w swojej działalności kilkakrotnie organizowała dyskoteki dla dzieci i młodzieży z Rozdziela i nie tylko. Zawsze wszyscy, mali czy duzi świetnie się bawili. Obecnie również niejednokrotnie wspólnie ze Szkolnym Kołem Caritas działającym przy Zespole Szkół w Rozdzielu organizowane są tego typu imprezy, na których nie brakuje konkursów, zabaw z nagrodami. Często do współpracy włączani się również rodzice.

 

Dnia 15 grudnia 2009 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu odbyło się ,,Adwentowe Spotkanie", które równocześnie rozpoczęło realizację przez Stowarzyszenie  projektu ,,Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej".

 Mieszkańcy Rozdziela  szybko i spontanicznie przygotowywali wielką imprezę. Najpierw kilkakrotnie spotykali się w świetlicy, aby wspólnie ustalić plan całej imprezy, na której odbyła się prezentacja adwentowych pieśni, zwyczajów, opowieści o dawnych czasach adwentu oraz degustacja przysmaków. Nie brakowało pomysłów na prezentację tematu związanego z okresem adwentowym, który jest tak bliski mieszkańcom Rozdziela.
   Świetlica w ten wieczór przypominała wnętrze dawnej chłopskiej chałupy. Spotkanie przybrało charakter wielopokoleniowy. Były dzieci, młodzież oraz dorośli. Przybyłych gości i mieszkańców Rozdziela powitali pani Anna Zelek- animatorka życia kulturalnego tej wioski oraz pan Jan Marcinek - prezes zarządu Stowarzyszenia, który przedstawił zebranym cel tego spotkania, jak również omówił krótko założenia projektu, na który złożą się podobne spotkania we wszystkich wioskach Gminy Żegocina, a każde poświęcone będzie innym tradycjom żegocińskiego roku obrzędowego.
   Przybyli goście pogratulowali organizatorom przedsięwzięcia i życzyli, aby prezentowane zwyczaje i tradycje pielęgnować i przekazywać młodemu pokoleniu.
   Spotkanie w Rozdzielu było pierwszym z cyklu zaplanowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie spotkań promujących lokalną, ginącą kulturę. Ponieważ Rozdziele jest aktywne w zakresie kolędowania, jednogłośnie zdecydowano, że okres bożonarodzeniowy będzie również prezentowany przez Rozdziele. Tym razem impreza z prezentacją zaplanowana została na koniec stycznia w budynku Zespolu Szkół w Rozdzielu. Znowu prężnie przygotowano się do spotkania, mobilizując trzy pokolenia Rozdziela. Przedstawiony został okres bożonarodzeniowy. Były opowiadania o przeżywaniu Świąt, tradycyjne występy rozdzielskich  grup kolędniczych, wspólne śpiewanie kolęd.

 

W Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu odbywają się spotkania wielopokoleniowe, na których dzieci i młodzież dowiadują się ciekawych rzeczy. Poruszane są sprawy, które bardzo interesują młode pokolenie, a są odległe od ich rzeczywistości. Tego typu spotkania są żywą lekcją historii. Jest to zarazem wspaniała lekcja wychowawcza, gdzie dzieci i młodzież uczą się szacunku do ludzi starszych. Po wysłuchaniu opowieści, legend wygłoszonych przez starszych,  dzieci i młodzież dochodzi do wniosku, że rzeczywistość  w której przyszło im  żyć jest bardziej udoskonalona, ale czycha w niej więcej niebezpieczeństw, na które muszą mieć uszy i oczy otwarte. Starsi uświadamiają młodszym, że należy się cieszyć  z tego w jakich warunkach materialnych przyszło im żyć i doceniać, szanować przez to swoich rodziców.