Żegocina 378

32-731 Żegocina
email: cksit@zegocina.pl

Telefon  14 613 20 35

KM
Odsłony: 1181

Dnia 15 grudnia 2009 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu odbyło się ,,Adwentowe Spotkanie", które równocześnie rozpoczęło realizację przez Stowarzyszenie  projektu ,,Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej".

 Mieszkańcy Rozdziela  szybko i spontanicznie przygotowywali wielką imprezę. Najpierw kilkakrotnie spotykali się w świetlicy, aby wspólnie ustalić plan całej imprezy, na której odbyła się prezentacja adwentowych pieśni, zwyczajów, opowieści o dawnych czasach adwentu oraz degustacja przysmaków. Nie brakowało pomysłów na prezentację tematu związanego z okresem adwentowym, który jest tak bliski mieszkańcom Rozdziela.
   Świetlica w ten wieczór przypominała wnętrze dawnej chłopskiej chałupy. Spotkanie przybrało charakter wielopokoleniowy. Były dzieci, młodzież oraz dorośli. Przybyłych gości i mieszkańców Rozdziela powitali pani Anna Zelek- animatorka życia kulturalnego tej wioski oraz pan Jan Marcinek - prezes zarządu Stowarzyszenia, który przedstawił zebranym cel tego spotkania, jak również omówił krótko założenia projektu, na który złożą się podobne spotkania we wszystkich wioskach Gminy Żegocina, a każde poświęcone będzie innym tradycjom żegocińskiego roku obrzędowego.
   Przybyli goście pogratulowali organizatorom przedsięwzięcia i życzyli, aby prezentowane zwyczaje i tradycje pielęgnować i przekazywać młodemu pokoleniu.
   Spotkanie w Rozdzielu było pierwszym z cyklu zaplanowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie spotkań promujących lokalną, ginącą kulturę. Ponieważ Rozdziele jest aktywne w zakresie kolędowania, jednogłośnie zdecydowano, że okres bożonarodzeniowy będzie również prezentowany przez Rozdziele. Tym razem impreza z prezentacją zaplanowana została na koniec stycznia w budynku Zespolu Szkół w Rozdzielu. Znowu prężnie przygotowano się do spotkania, mobilizując trzy pokolenia Rozdziela. Przedstawiony został okres bożonarodzeniowy. Były opowiadania o przeżywaniu Świąt, tradycyjne występy rozdzielskich  grup kolędniczych, wspólne śpiewanie kolęd.