Najlepiej się dzieje, gdy wymiana orkiestrowych pokoleń następuje w trakcie czynnego życia orkiestry. Doświadczeni, starsi muzycy przyjmują do swego grona młodzież, uczą, wychowują, służą wiedzą, kunsztem i przykładem.

W Żegocinie w latach 70-80-tych za przyczyną zasłużonego społecznego działacza, prezesa Gminnej Spółdzielni śp. Franciszka Waligóry oraz ówczesnego Naczelnika Gminy Leopolda Grabowskiego przez wiele lat działała orkiestra z kapelmistrzami na czele: Bolesławem Chodorowskim – doświadczonym muzykiem z Bochni, a później Stanisławem Maurerem - nauczycielem wychowania muzycznego. Potem nastąpiła wieloletnia cisza i posucha.

Dopiero w 1998 roku z inicjatywy Jerzego Błoniarza – ówczesnego Wójta Gminy Żegocina i Mieczysława Kędry – dyrektora nowo utworzonego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie, postanowiono tradycję żegocińskich „dęciaków” wskrzesić. Nie reaktywować, ale stworzyć zespół od nowa, od podstaw, od nauki dzieci i młodzieży. W bardzo trudnych warunkach lokalowych tzw. ”Kółka ”, pierwszy nauczyciel-kapelmistrz Marian Wrona, emerytowany dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Limanowej rozpoczął naukę gry na instrumentach dętych i pierwsze kroki zespołowego muzykowania. Przez dwa lata pracy udało się stworzyć 19-osobowy zespół (w tym 14 uczniów), który uświetniał swoją grą uroczystości kościelne i gminne.

Pod koniec 2001 roku pojawił się na niecały rok nowy, młody, zaledwie 22 letni kapelmistrz-adept, trębacz orkiestry Kopalni Soli z Bochni Arkadiusz Cabak. Niestety ”zabiera” go wojsko a później policja. Nic więc nie pozostało innego grającemu od czasu do czasu z orkiestrą Mieczysławowi Kędrze – ówczesnemu dyrektorowi CKSiT w Żegocinie jak wziąć orkiestrę we własne ręce.

Muzycy dwa razy w tygodniu dźwigają do Żegociny ciężkie instrumenty i futerały. A jak ciężko wydmuchać pierwsze tony… A ile nauki i ćwiczenia… ile prób… Później też nie lekko, grając w marszu pod górę lub na estradzie plenerowej w słońcu. To się musi chcieć i lubić robić, tu po prostu trzeba być miłośnikiem muzyki. Takich właśnie mamy ludzi w orkiestrze.

Orkiestra gra muzykę różnorodną: marszową, kościelną, pieśni, hymny, muzykę klasyczną oraz muzykę rozrywkową. Wydana została także autorska płyta Orkiestry, a nagranie zostało zrealizowane na scenie Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie w czasie prób. Nagranie jest tzw. „live” realizowane jednośladowo na własnym sprzęcie CKSiT w Żegocinie. Mimo wielu niedoskonałości, jest świetną pamiątką.

W 2019 roku, nowym kapelmistrzem Orkiestry Dętej CKSiT został pan Adam Sowa – zawodowy muzyk, saksofonista z wykształcenia. Oprócz saksofonu, gra także na klarnecie, gitarze basowej i instrumentach klawiszowych. Pod jego batutą Orkiestra odnosi ogromny sukces – w Festiwalu Echo Trombity zostaje zakwalifikowana do 20 najlepszych orkiestr dętych w Małopolsce. Dzięki Kapelmistrzowi, orkiestra podnosi swój poziom, co często komunikują zadowoleni słuchacze.

W 2023 następuje zmiana na stanowisku Kapelmistrza. Orkiestrę przejmuje Szymon Futoma

TOP Skip to content